Priča prva: Potpuno subjektivna mišljenja o probanim vinima
Priča prva: Potpuno subjektivna mišljenja o probanim vinima
Poštovani,
Ovdje će te pronaći na mom ukusu zasnovana, dakle potpuno subjektivna, mišljenja o probanim vinima. Vaša mišljenja više su no dobrodošla.
Moj Top 5
- Morgon 2006 J.P. Thévenet
- Domaine Bassac Merlot 2005
- Marcillac Domaine du Cros 2005
- Charles Gruber chardonnay 2004
- Muscadet
Tanguero 2006 Chardonnay
Nekad sam se pitao kako je to moguće da je skoro svako drugo vino chardonnay. Poslije sam saznao da su vina iz Bourgogne jako poznata, šta to god značilo. Najpoznatija koštaju i po nekoliko stotina eura! Po flaši, da ne bi bilo zabune. Da li su i srazmjerno ukusna još nisam saznao. Sumnjam. A, ubrzo sam i naučio da je grožđe od kojeg se prave bijeli Burgundijci chardonnay. Osim toga, ova vrsta grožđa je jako otporna, prilagodljiva i ima povoljan odnos kvantiteta i kvaliteta (relativno ukusna vina uprkos visokim prinosima po hektaru). To bi vjerovatno moglo da objasni činjenicu da je chardonnay tako jako rasprostranjen.
Nemam baš svaki dan Meursault ili Montrachet u čaši tako da kad neko spomene "chardonnay" ja uvijek pomislim na agresivno tropsko voće i "voćne" bonbone. No, ovaj chardonnay od Finca Flichman, jednog od najvećih proizvođača vina u Južnoj Americi ("najveći", što obično nije neka reklama za kvalitet), je profinjen, civilizovan i fino vaspitan. Srž od ukusnog, kiselkastog, svježeg tropskog voća i omotač od bagremovog meda. I sve to za samo 4 eura u supermarketima C1000. Može te ga kupiti i u supermarketina Plus pod imenom Tierra Bvena.
Kaštelet 2003 Dalmacijavino
Gotovo sva vina koja možete da nađete u prodavnicama i koja već nisu pokvarena treba da popijete u roku od par mjeseci. Ona koja su trebala da odleže, već su odležala u vinariji što vam je i uračunato u cijenu. Tako je i ovaj Kaštelet (vrsta crnog vina napravljena od mješavine raznih vrsta grožđa, između ostalog vrsta Plavac mali, Vranac i Dobričić) iz 2003. trebao još davne 2004. da bude popijen. Bazdi na kiseli kupus i trulo drvo. Cikno je već davnih dana. Kupljen je ove godine u prodavnici Vinodol trading u Rotterdam-u za 4-5 eura.
Morgon 2006 J.P. Thévenet
Kad bih vam od svih vina, o kojima sam do sada ovdje pisao, smio da preporučim samo jedno, onda bi to bio ovaj beaujolais. Izuzetno ukusan, predivnog mirisa. Svestran; i jednostavan, nenametljiv i s dubinom. Možete da ga ne razmišljajući cugate na kakvoj fešti, a može da vam bude zamjena za dobru knjigu jednog jesenjeg, vjetrovitog, subotnjeg popodnevlja.
Vino je iz oblasti Morgon u Beaujolais-u (južno od Bourgogne), jedne od deset tzv. cru-oblasti gdje bi trebali da prave beaujolais "bolji" od onog "običnog". Naravno, od grožđa gamay. Ono što je interesantno jeste to da je ovo vino napravljeno na što je moguće "prirodniji" način: nefiltrirano, bez dodavanja sumpora i bez korištenja pesticida. Spravljeno na način na koji članovi tzv. "Bande bez sumpora" ("Gang of four") iz Beaujolais-a spravljaju vino, i o kojem Nicolaas Klei često piše na način koji izaziva apetit.
Prvi koji je, 50-ih godina 20-og vijeka, bez dodavanja sumpora spravljao vino bio je Jules Chauvet, jedan trgovac vinom iz Beaujolais-a. U tome su ovi vinari, na neki način, i njegovi sljedbenici. No ne i u njegovom stremljenju ka beaujolais-u kakav je on nekad bio: lagan, pomalo agresivan i s ne više od 11% alkohola. Ako je vjerovati onome što stoji u knjizi Kermit Lynch-a (vidi pod "literaturom"). No, ovaj beaujolais ima 13% alkohola, mek dodir i dubinu. Još jedna interesantna činjenica je da je ovo vino napravljeno od grožđa "starih čokota" (na što ukazuje izraz "vieilles vignes" na etiketi), u ovom slučaju u prosjeku starih 70 godina! Može se kupiti kod De Wijnvriend u Haarlem-u po cijeni od 14 eura.
Domaine Bassac Merlot 2005
U Bordeaux-u je po zasađenoj površini na prvom mjestu vrsta grožđa merlot. No tamo se, možda sa izuzetkom oblasti St-Emilion i Pomerol, obično koristi pomješano sa drugim vrstama. Najčešće sa cabernet sauvignon. Da bi mu dao mekoću. Čista merlot-vina u Francuskoj prave se obično na jugu odakle je porijeklom i ovaj šarmantni i sočni merlot, iz male oblasti Côtes de Thongue nekih pedesetak kilometara jugo-zapadno od Montpellier-a, sa imanja Bassac braće Delhon. Ukusan, bucmast merlot bez poznate južno-francuske paprenosti. Arome i ukusa tamnog voća izvrsnog kvaliteta. Mekih tanina i finih kiselina. Može da se pije i onako rashlađen iz flaše, tako je ukusan! Prodaje se u prodavnicama De Natuurwinkel-a po cijeni od 7 eura.
Kratošija Tikveš 2003
Neki dan sam u jednoj prodavnici pića u Den Haag-u na raskrsnici ulica Spui i Gedempte gracht, naletio i na jedno makedonsko vino po cijeni od 4,25 eura. Kratošija iz 2003. od istoimene autohtone makedonske vrste grožđa. Punjeno u vinariji Tikveš u mjestu Kavadarci. Kao i skoro svako vino i ovo ukusom podsjeća na sve sem na grožđe. No time se i završava svaka sličnost sa drugim vinima. Ovo vino ima toliko specifičan ukus, po zrelim višnjama ili bolje rečeno višnjevači bez dodatka šećera, da ga je nemoguće uporediti s bilo kojim crnim vinom kojeg sam ja do sada pio. Jedino što mogu da kažem jeste da se meni lično ovaj ukus ne sviđa. Kao ni ukus "drveta" koji visi pored onog voćnog bez da su se stopili jedan s drugim. Vjerujem da se od ovog grožđa može proizvesti i bolje vino od ovoga.
Marcillac Domaine du Cros 2005
Ovome vinu sam došao na trag čitajući knjigu "Tot op de bodem" (što prevedeno znači "Do dna"), holandskog pisca o vinu Nicolaas Klei-a. Da nije bilo tako vjerovatno bih već poslije prve čaše odustao od daljeg probavanja bez da sam dobro upoznao ovo vino vinara Philippe Teulier-a.
Sirovo vino. Nije ljubav na prvi pogled. Tek nakon pola flaše ga zavolite. Miris lovorovog lista, zemlje i tamne šume s opalim lišćem do koljena. Mislim da bi odlično pasalo uz kakav paprikaš začinjen lovorovim listom i sirćetom. Pijenje ovog vina čista je avantura. Može se kupiti kod De Wijnvriend u Haarlem-u po cijeni od 7 eura.
Marcillac je vrsta crnog vina iz istoimene oblasti zaštićenog geografskog porijekla u jugo-zapadnom dijelu Centralnog masiva u Francuskoj. Veličine nekih 150 hektara. Ovo vino se pravi se od grožđa fer servadou. I u gore spomenutoj knjizi čitam da je ovo grožđe možda srodno s cabernet franc, što se prema autoru knjige i primjeti u aromi marcillac-a. Tja, možda sam bio malo brzoplet u davanju suda o bourgueil-u koji se pravi od cabernet franc i o kojem sam ranije pisao.
Puno vina za malo para
Flaša vina za 90 centi! I to postoji. Naravno, ne u zemljama gdje se vino mora uvoziti. Ali u Španiji, zemlji sa trenutno najvećom površinom vinograda (1,4 miliona hektara) i na trećem mjestu po proizvodnji vina, mogu se naći vina po cijeni manjoj od jednog eura. I jesu li čemu ta vina? Ako je suditi po onome koje sam prije par dana probao, onda su, zasigurno s obzirom na cijenu, nevjerovatno ukusna!
Quaderna Via 2006 je vino iz oblasti Navarra na sjevero-istoku Španije od grožđa tempranillo. Začinjeno, papreno zrelo tamno voće. Blagi tanini. U saradnji s prirodom. Rashladite ga, prislonite flašu na usta i uživajte!
Ovo vino se pravi po istoj metodi (macération carbonique) kao i beaujolais vina. Grožđe se ne presuje već se stavljaju čitavi grozdaci da vriju. Vina, spravljena na ovaj način, jako su "voćkasta", meka i nemaju previše tanina.
Roze
Roze je vino koje pomalo podsje?a i na crno i na bijelo. Kako ukusom tako i načinom spravljanja. Dobija se fermentacijom presovanog grožđa (način spravljanja crnog vina). Nakon kratkog vremena kožica se odstranjuje i ostavlja se samo grožđani sok da fermentira (način spravljanja bijelog vina).
Roze treba da bude lak i osvježavajući. Idealan za toplo, ljetno vrijeme. Takav je i ovaj roze iz supermarketa C1000. Tu i tamo poneki, sićušni mjehurići i ne suviše alkohola (12%) čine ga još svježijim. (Šumske) jagode, maline i trešnje; ne baš previše, ali nećemo cijepidlačiti, jer je cijena svega 2,70 eura po litri. Nekomplicirano vino. Porijeklom je negdje iz južne Francuske i spravljeno je od tri vrste grožđa: grenache, cinsaut i syrah.
Charles Gruber chardonnay 2004
Ovo vino, Bourgogne chardonnay iz 2004. "négociant"-a (otkupnika vina) Charles Gruber-a, nisam slučajno kupio. U više navrata o ovom vinu je s oduševljenjem pisao Nicolas Klei, poznati holandski pisac o vinu. Nisam mogao da odolim znatiželji.
Vino je odležalo u hrastovim bačvama i predpostavljam da mu to i daje masnu, putrastu strukturu, ono što bogatstvo ukusa u ovome vinu drži na okupu, u skladnoj cjelini. Prvo što osjetite je ukusno i osvježavajuće voće; zelene jabuke, limun, ananas, trunka banane. Kako ukus voća nestaje tako sve više i više osjećate ukus putra i karamele (porijeklom od hrastovih bačvi) koji se zatim postepeno tope u ustima i nestaju.
Nisam još bio u prilici da oprobam jedno od proslavljenih i jako skupih bijelih vina iz Bourgogne koja se prave od grožđa chardonnay, ali zamišljam si da su ukusa poput ovoga vina koje se može kupiti u prodavnicama robne kuće Hema po cijeni od 7 eura. Nažalost, "berba" iz 2005., koja se trenutno može naći u rafama, nije ni približno dobra kao ona iz 2004. Pitam se da li ima šanse da se ukus vina od "berbe" iz 2005. popravi ako vino odleži jedno vrijeme u podrumu? Inače, ne preostaje nam ništa drugo no da sačekamo sljedeću "berbu" u nadi da će da bude poput one iz 2004.
Bourgueil
Ovaj Bourgueil iz 2006. s (vjerovatno nepostojećeg) "imanja" Domaine des Fontenys je jedno od najneukusnijih vina koje sam do sada probao. Prodaje se u prodavnicama Gall & Gall-a po cijeni od 8 eura. O ukusu ovoga vina mogu da budem jako kratak. Ne mogu da pronađem ni trunku voća u njemu. Već samo miris i ukus starog papira spremnog za reciklažu.
Pored Saint-Nicolas de Bourgueil i Chinon, ovo je jedno od rijetkih crnih vina iz doline rijeke Loire. Pravi se od grožđa cabernet franc. Važi za pitko vino izraženog karaktera zbog kojeg ga ne vole svi. No, ne mogu da vjerujem da je ovaj neprijatni miris i ukus starog papira tó što bourgueil-u daje njegov izražen karakter. Ja za ovo imam drugo objašnjenje.
Većina vina se prije punjenja između ostalog i filtrira da bi se odstranile čestice koje bi mogle dovesti do vrenja u flaši ili do kvarenja vina. Za filtriranje se koriste i filteri od kartona. S toga predpostavljam da je prekomjerno filtriranje uz pomoć kartonskih filtera i uzrok neprijatnog mirisa i okusa ovoga vina.
Wagner Stempel spätburgunder 2005
Vina iz Bourgogne čuvena su svuda u svijetu. Ona koja važe za najukusnija, nedostupna su većini od nas. Ponuda je mala, a potražnja velika. Zbog slave nekih vina iz Bourgogne grožđe pinot noir, od kojeg se pravi crveno vino iz Bourgogne, možete naći svuda u svijetu. Ne znam kakva su ta čuvena i skupocjena vina iz Bourgogne, ali, recimo jedan pinot noir iz Njemačke kao ovaj "Wagner Stempel" iz 2005., kojeg danas imam u čaši, meni je ukusniji od većine francuskih koje sam pio.
Bez sumnje napravljeno od grožđa pinot noir i prepoznatljive arome. Zavodljivog i bogatog mirisa. Ima tu svega. Mirisa trešanja, višanja, malina, jagoda, (suvih) šljiva i onoga prepoznatljivog mirisa "štale", koji mene možda više podsjeća na miris višnjevače i voća u buradima od kojeg treba da se peče rakija.
Ovo vino je vitko i elegantno, ali ne i pitko, jer je kompleksno, dakle bogato aromom i ukusom voća. Uzmite gutljaj ovoga spätburgunder-a (u Njemačkoj grožđe pinot noir nazivaju spätburgunder). Poslije svakog gutljaja usta ce vam ostati puna voća kojeg treba da "sažvaćete" prije nego li uzmete sljedeći gutljaj. Vino ima jako izražen karakter čija je najupadljivija osobina svježina u vidu voćnih kiselina koje pomalo štipkaju i mame.
Vino je s imanja "Wagner Stempel", a može se kupiti u prodavnici "Wines & Whiskeys" u Delft-u po cijeni od 10 eura.
Muscadet
Vina sa sjevera, barem onda kada su vremenske prilike na ruku vinara, krasi nevjerovatna pitkost i svježina, kako ona jednostavna tako i ona kompleksna.
Jedno takvo vino je i ovaj muscadet iz 2005. kojeg danas pijem. S imanja Domaine des hautes noelles. Ohlađeno, ovo jednostavno vino, idealno je za toplo vrijeme ili kakav dernek, gdje se nema vremena za filozofiranje o tome kakvo je vino već gdje se pije velikim gutljajima i uživa. Jednostavno, pitko i osvježavajuće vino. Trunka limuna i , možda, trunčica ostalog tropskog voća. Ovo vino porijeklom je iz oblasti, AOC-a, Muscadet Sevre et Maine kod samog ušća rijeke Loire u Atlanski okean. Zbog toga je u vinu prepoznatljiv ukus soli i zelenih maslina. Vino poslije svakog gutljaja pucketajući nestaje i ostavlja svjež ukus u ustima. Važi za idealnog pratioca plodova mora.
Vrsta bijelog vina muscadet pravi se od grožđa melon, kojeg odlikuje blag i neutralan ukus. Da bi vino dobilo malo više ukusa ono se puni iz bačvi iz kojih talog nije odstranjen. To ze zove na francuskom "sur lie", izraz koji ćete gotovo uvijek naći na etiketama muscadet-a. Ovo vino možete kupiti u supermarketima C1000 po cijeni od 4,50 eura.
Aldi-Muscadet - drugi put
Ukusni, bezimeni Muscadet, o kojem sam još ranije pisao, može se sada naći u supermarketima Aldi-ja po cijeni od svega 2,8 eura! Berba 2006-a, ista flaša, drugo ime, malčice drugačija etiketa, ali podjednako ukusan.
Dingač
Ovo vino, Dingač iz 2004., pravi se u Hrvatskoj, od grožđa sa polu-otoka Pelješca na jadranskoj obali. Površina vinograda u Hrvatskoj (nešto manje od 60 000 hektara) je relativno mala u odnosu na vodeće europske proizvođače vina. Poređenja radi, površina vinograda npr. u Italiji (koja je 5 puta veća od Hrvatske) iznosi oko 850 000 hektara.
Grožđe u južnijim krajevima poput polu-otoka Pelješca, sa mediteranskom klimom, sazrijeva prebrzo što dovodi do razgradnje kiselina u voću, pa ih poslije nema ni u vinu. Zbog toga su vina iz ovih krajeva često zatvorena, zbijena i teška. No to nije slučaj s ovim vinom koje je, uprkos svojih 14,1% alkohola, poprilično elegantno i pitko. Vino blagih tanina i ne prenametljive arome i ukusa zrelog voća. Aromom malo podsjeća na vina od grožđa pinot noir-a. Ne znam šta je razlog ovome, ali negdje u pozadini ovo vino ima i trunku arome vina koje je počelo da se kvari i pretvara u sirće. No ovo nije ona (voćna) kiselina koja mu daje svježinu. Sasvim solidno vino, ali ne i više od toga. S obzirom na kvalitet i cijenu vina iz drugih zemalja mislim da bi cijena od nekih 4-5 eura bila realnija. Inače, ovo vino se pravi od grožđa plavac mali, koje je nastalo ukrštanjem črljenka kaštelanskog i grožđa dobričić. Nekad davno i ko zna kako črljenak kaštelanski dospio je i u Kaliforniju i na jug Italije gdje se naziva zinfandel odnosno primitivo.
Ovog Dingača proizvodi gigant "Badel 1862 d.d." u saradnji (šta to god značilo) sa Poljuprivrednom zadrugom iz Potomja na Pelješcu. Dakle, realnost je manje romantična no što magarac na etiketi da naslutiti. U Holandiji možete ga naći u prodavnici "Vinodol trading" u Rotterdam-u, Nieuwe Binnenweg, po cijeni od 15 eura.