2016. - Zaštita u voćnjaku

Piše: Nino Ivančan dipl.ing.agr.

Zaštita u voćnjaku 20.06.2016. 

        Voćke se nalaze u stadiju rasta i razvoja plodova. Radi nestabilnog vremena i oborina potrebno je i dalje svakih 10-12 dana obnavljati zaštitu.
Potrebno je voditi računa  o karenci budući da se ranije voćke nalaze pred zriobom (breskve, rane jabuke, kruške i šljive).

  • Za suzbijanje fuzikladija na jabukama i kruškama koristiti  preventivne preparate POLYRAM, KAPTAN, DITHANE, STAR, DELAN, STOPER, MERPAN, FOLPAN ili strobilurine STROBY, ZATO, TERCEL, BELLIS  koji djeluju i na pepelnicu.
  • Za suzbijanje pepelnice na jabukama od preventivnih preparata koristiti strobilurinske preparate ili SUMPOR SC formulacije, ili CRYSTAL
  • Za zaštitu breskve i nektarine od pepelnice koristite SYSTHANE, BAYCOR, FOLICUR, DOMARK, CRYSTAL
  • Za zaštitu koštićavih voćaka od bolesti lista koristite KAPTAN, DITHANE, STAR, MERPAN, STOPER, POLYRAM,
  • Protiv jabukovog savijača koristiti preparate CALLIFOS, PIRIFOS, PYRINEX, RELDAN, CALYPSO

       Vodite računa o izmjeni kemijske grupe sredstava za zaštitu bilja  kod fungicida i insekticida. Držite se navedenih uputstava na preparatima zaštite bilja, posebno koliko puta je dozvoljeno s nekim preparatom prskati u jednoj godini!

       Za voćnjake napadnute tučom  koristite sredstva na bazi KAPTANA (CAPTAN, MERPAN, STOPER) i FOLPETA (FOLPAN) koja pospješuju zarastanje rana uz dodatak sistemika, te biostimulatore za bolji oporavak biljaka (DRIN, POLYAMIN, PROTIFERT).


 

Zaštita u voćnjaku 02.05.2016. 

S obzirom na promjenljivo vrijeme i stalne pljuskove protekli tjedan, te obilnu kišu ovaj vikend nužno je na voćkama ponoviti zaštitu, za krastavost i pepelnicu na jabukama, te za bolesti lista na koštićavim voćkama. Mjestimično su uočeni veći napadaji lisnih minera te lisnih ušiju

  • Za suzbijanje fuzikladija na jabukama i kruškama koristiti  preventivne preparate MANKOZEB, POLYRAM, KAPTAN, DITHANE, STAR, DELAN, STOPER, MERPAN  u kombinaciji sa sistemikom  SYSTHANE, CROS, DIFCOR, SCORE, SCISSOR, INDAR, FOND, PUNCH, CLARINET ili strobilurinske preparate STROBY, ZATO, BELLIS, TERCEL.
  • Za suzbijanje pepelnice na jabukama od preventivnih preparata koristite preparate na bazi SUMPORA ili  strobilurinske preparate ( STROBY, ZATO, BELLIS, TERCEL ), dok od sistemika vrijede svi gore navedeni.
  • Potrebno je početi  sa zaštitom breskve i posebno nektarine od pepelnice sa sumpornim preparatima ili u slučaju jačeg napada sa sistemicima za pepelnicu  DOMARK ili SYSTHANE uz dodatak tekućeg sumpora SC formulacije.
  • Za suzbijanje krastavosti i šupljikavosti lišća na lišću i plodovima u razvoju breskve i nektarine, na šljivama za suzbijanje šupljikavosti listovaplamenjače i naročito hrđe lišća šljive kontaktnim preparatima MANKOZEB, POLYRAM, KAPTAN, DITHANE, STAR, FOLPAN, STOPER, MERPAN. Moguće je također dodati sistemične preparate INDAR, NATIVO, SIGNUM i CHORUS.
  • Za suzbijanje lisnih uši koristiti preparate CALYPSO, BOXER, CONFIDOR, WIZZARD, MOSPILAN, DALI, ACTARA, MAGNUM, RAPID.
  • Za suzbijanje lisnog minera koristite neki od regulatora razvoja: RUNNER, NOMOLT, INSEGAR, RIMON, DIMILIN ako nisu uočene mine, ako jesu koristite CONFIDOR, BOXER, DALI, CALYPSO, MOSPILAN, MAGNUM, RAPID.


Zbog poboljšanja kvalitete ploda, boljeg čuvanja plodova u skladištima i prevencije fizioloških bolesti (gorke pjege), potrebno je folijarno tretirati plodove jabuka s otopinom kalcijevog klorida ili kalcijevog nitrata. Primjenu vršiti u razdoblju od 4 - 6 tjedana nakon završetka cvatnje, i neposredno prije berbe, preparatima koji sadrže kalcij u sebi (Calciogreen, Ca nitrat)!


 

 

Zaštita u voćnjaku 11.04.2016.


Jabuke se nalaze u cvatnji, kruške su na kraju cvatnje. S obzirom na protekli kišni period potrebno je obnoviti zaštitu od krastavosti jabuke i kruške (Venturia inaequalis, Venturia pirina) s DELAN, CHROMODIN, DITHANE, KAPTAN, STAR, POLYRAM, MANKOZEB, STROBY, ZATO, TERCEL, BELLIS.
Zaštitu protiv pepelnice jabuke (Podosphaera leucotricha) obaviti sa STROBY, ZATO, TERCEL, BELLIS. Navedeni preparati djeluju preventivno i na krastavost jabuke i kruške.  slučaju jačeg napada ili prognoziranog kišovitog vremena primijeniti INDAR, SCORE, PUNCH, DIFCOR. Navedeni preparati djeluju ujedno i na pepelnicu jabuke. U slučaju hladnijeg vremena dati prednost preparatima na bazi dodina ili ditianona (CHROMODIN, DELAN, DODIN, TERCEL). 

Tamo gdje je lani uočena bakterijska palež jabuke i kruške (Erwinia amylovora) potrebno je preventivno provesti zaštitu s preparatima ALIETTE, AVI ili NORDOX, KOCIDE, CUPERBLAU Z. Moguće je koristiti i kombiniranu zaštitu oba dvije grupe preparata (fosetil + bakar) u manjoj koncentraciji, 0,2 % fosetila i 0,01 - 0,03% bakra ovisno o preparatu. Zaštitu provesti u punoj cvatnji i ponavljati do kraja cvatnje svakih 6-8 dana ovisno o padavinama!

Koštićave voćke tretirati protiv bolesti lista jednim od kontaktnih organskih fungicida (POLYRAM, DITHANE, STAR, KAPTAN).

Prskanje provoditi u večernjim satima ili rano ujutro radi leta pčela.

Pripazite na mogućnosti miješanja fungicida s pojedinim insekticidima i držite se uputstava upotrebe svakog preparata.   

 

 

 


 

 

Zaštita u voćnjaku 07.03.2016.

 

Koštićave voćke (breskva, nektarina, marelica, šljiva, trešnja) se nalaze u fenofazi bubrenja pupova ili u fenofazi otvaranja pupova!!!


Još je moguće je obaviti tzv "plavo prskanje" bakarnim preparatima s dodatkom bijelog ulja ili postojećim gotovim preparatima (crveno ili modro ulje).

 

Uljni preparati se koriste protiv prezimjelih oblika štetočina i zimskih jaja  - štitaste i lisne uši te crveni pauk, dok se bakrenim preparatima na koštićavom voću suzbijaju slijedeće bolesti: Kovrčavost breskve (Taphrina deformans), monilija (Monilia laxa), Bakterijska palež koštićavog voća ( Pseudomonas mors-prunorum), Šupljikavost lista (Stigmina carpophila), rogač šljive (Taphrina pruni)

 

Napominjemo da je za breskve zadnji čas za obavljanje plavog prskanja, kao i marelice i rane, posebno japanske sorte šljiva!!!

 

Od bakrenih preparata koristimo : NORDOX 0,2-0,3 %, CUPERBLAU Z 0,8%, CHAMPION 1%, KOCIDE 0,7%, KUPROPIN 1%, BORDOŠKA JUHA, NEORAM  0,6%.

 

Bakrenim preparatima je preporučljivo dodati BIJELO ULJE ili SVIJETLO ULJE u koncentraciji 3% ili neko drugo mineralno ili organsko ulje ili koristiti same, već gotove preparate - CRVENO ULJE ili MODRO ULJE od 2-3%.

 

Marelice se nalaze u početku cvatnje, a breskve i ranije sorte šljiva neposredno pred cvatnju. U punoj cvatnji prije kiše nužno je provesti zaštitu protiv monilije (Monilinia laxa) jednim od idućih preparata: TELDOR, CHORUS, SIGNUM, MYTHOS. 

 

Prskanje je potrebno obaviti po mirnom vremenu bez vjetra. Voćke treba temeljito okupati sa svake strane. Posebnu pažnju treba obratiti na breskve i nektarine gdje je u slučaju većih količina padavina dobro ponoviti zaštitu bakrenim preparatima  ako se još nisu pupovi skroz otvorili.

 

Ova sredstva se na koštićavom voću ne smiju primjenjivati nakon prolistavanja jer su fitotoksična.

 

Kruške i jabuke se također nalaze u fenofazi bubrenja pupova. S obzirom na postojeće stanje, i njih je potrebno tretirati idućih dana sa „plavim prskanjem“ navedenim gore!!!